Gazeta Podatkowa nr 56 (2035) z dnia 13.07.2023
Konsekwencje niewniesienia zastrzeżeń do protokołu kontroli
Urząd skarbowy przeprowadził w mojej firmie kontrolę podatkową dotyczącą prawidłowości rozliczenia VAT za poszczególne miesiące 2021 r. Nie zgadzam się ze wszystkimi ustaleniami zawartymi w protokole kontroli, ale nie wniosłem do niego zastrzeżeń. Czy w tej sytuacji muszę złożyć korekty rozliczeń uznanych przez kontrolujących za błędne?
NIE. Niewniesienie zastrzeżeń do protokołu kontroli podatkowej nie obliguje do dokonania korekty weryfikowanych rozliczeń.
Kontrola podatkowa przeprowadzona przez urząd skarbowy kończy się protokołem. Zawiera on m.in. opis dokonanych ustaleń faktycznych, dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów, ocenę prawną sprawy. Podatnik, który nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole, może wnieść swoje zastrzeżenia lub wyjaśnienia. Powinien równocześnie wskazać stosowne wnioski dowodowe. Zastrzeżenia lub wyjaśnienia należy złożyć w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli. Kontrolujący mają 14 dni od otrzymania uwag na zawiadomienie podatnika o sposobie ich załatwienia z podaniem uzasadnienia faktycznego i prawnego.
Uznaje się, że jeżeli podatnik nie złoży w terminie zastrzeżeń lub wyjaśnień do protokołu, to nie kwestionuje ustaleń kontroli podatkowej. Stanowi tak art. 291 § 3 Ordynacji podatkowej. Przepis ten ma mobilizować podatnika do szczegółowego przeanalizowania ustaleń zawartych w protokole i ustosunkowania się do tych, z którymi się nie zgadza, aby w ten sposób wyjaśnić wszelkie wątpliwości bez konieczności podejmowania postępowania podatkowego. Niewniesienie w terminie zastrzeżeń lub wyjaśnień do protokołu kontroli podatkowej nie obliguje jednak do skorygowania rozliczeń uznanych przez kontrolujących za błędne. Podatnik ma prawo - a nie obowiązek - dokonać pokontrolnej korekty deklaracji (części deklaracyjnej JPK_V7M/JPK_V7K). Trzeba jednak liczyć się ze wszczęciem postępowania podatkowego. Jest ono podejmowane, gdy kontrola podatkowa wykaże nieprawidłowości w zakresie wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, a uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub korekt deklaracji. Dokumenty zgromadzone w toku kontroli stanowią dowód w postępowaniu podatkowym. Podatnik ma jednak prawo w jego trakcie odnosić się do ustaleń kontroli podatkowej. Może składać wnioski o przeprowadzenie dowodów i wypowiadać się na temat materiału dowodowego. Uprawnienia te przysługują podatnikowi niezależnie od tego, czy zgłosił zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu kontroli podatkowej, czy nie.
"To, że skarżący nie złożyli w wyznaczonym terminie uwag do protokołu, nie sprawia, że treść protokołu należało uznać za niepodważalną. Organ podatkowy jest bowiem zobowiązany do przestrzegania zasady prawdy obiektywnej na każdym etapie postępowania, aż do czasu zakończenia sprawy". Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. akt I SA/Ol 106/19 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|