Gazeta Podatkowa nr 65 (1731) z dnia 13.08.2020
Korekta rozliczeń przed kontrolą podatkową
Nasza firma otrzymała zawiadomienie z urzędu skarbowego o zamiarze przeprowadzenia kontroli podatkowej w zakresie VAT za poszczególne miesiące 2018 r. Mamy błędy w niektórych deklaracjach VAT-7. W jakim terminie można złożyć ich korekty?
Korekty deklaracji można złożyć do czasu wszczęcia kontroli podatkowej, a potem - po jej zakończeniu.
Urząd skarbowy uprzedza o zamiarze przeprowadzenia kontroli podatkowej poprzez doręczenie podatnikowi zawiadomienia na formularzu ZAW-K. Określa się w nim m.in. zakres kontroli, rodzaj sprawdzanego podatku, okres objęty weryfikacją. Podatnik, który otrzymuje takie zawiadomienie, nie ma zakazu poprawienia rozliczeń mających być przedmiotem weryfikacji. Korekty deklaracji wolno złożyć do czasu wszczęcia kontroli podatkowej.
Kontrola podatkowa może rozpocząć się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Rozpoczęcie może nastąpić w dowolnym momencie we wspomnianym przedziale czasowym. Dopuszczalne jest także przystąpienie do kontroli podatkowej przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Wymaga to jednak pisemnej albo ustnej zgody lub wniosku podatnika.
Wszczęcie kontroli podatkowej następuje przez doręczenie podatnikowi upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie przez kontrolujących legitymacji służbowych. Jeżeli kontrolowanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, czynności te wykonuje się wobec członka zarządu, wspólnika albo innej osoby upoważnionej do reprezentowania lub prowadzenia spraw kontrolowanego. W przypadku gdy kontrola dotyczy zakładu podmiotu zagranicznego, upoważnienie doręcza się oraz okazuje legitymacje służbowe osobie faktycznie kierującej, nadzorującej lub reprezentującej działalność prowadzoną na terytorium Polski.
Na czas trwania kontroli podatkowej, w zakresie nią objętym, uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu. Korekta złożona w okresie zawieszenia nie wywołuje skutków prawnych. Organ podatkowy ma obowiązek pisemnie zawiadomić składającego korektę o jej bezskuteczności.
Korekty rozliczeń weryfikowanych w ramach kontroli podatkowej można złożyć po jej zakończeniu - po doręczeniu protokołu kontroli. Podatnik, który usunie wszystkie stwierdzone uchybienia, uniknie pokontrolnego postępowania podatkowego. Takie postępowanie jest podejmowane, gdy kontrola podatkowa wykaże nieprawidłowości w wywiązywaniu się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, a uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub dokonanie korekt deklaracji.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|