Rozliczanie VAT - deklaracje, kontrola, wymiar, odwołania, skargi - Dodatek nr 12 do Poradnika VAT nr 19 (259) z dnia 10.10.2009
Zakończenie kontroli podatkowej - wzór zastrzeżeń do protokołu
Dokumentem, który dla podatnika stanowi informację o zakończeniu kontroli podatkowej jest protokół, z którego wynika przebieg postępowania kontrolnego. Sporządza go w dwóch egzemplarzach organ, który przeprowadzał kontrolę u danego podatnika. W przypadku kontroli podatkowej, organem który przeprowadza kontrolę jest urząd skarbowy, w związku z czym protokół sporządzają pracownicy urzędu skarbowego, którzy prowadzili kontrolę u podatnika. Jeden z egzemplarzy protokołu otrzymuje kontrolowany. Kontrola podatkowa zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu.
Przykład W siedzibie podatnika w dniach 13-16 lipca 2009 r. przeprowadzana była kontrola podatkowa w zakresie rozliczania podatku dochodowego i podatku VAT za styczeń 2009 r. Protokół z kontroli został podpisany w dniu 24 lipca 2009 r. i w tym dniu podatnik go otrzymał. Mimo iż termin do wniesienia zastrzeżeń do protokołu upłynął dopiero w dniu 7 sierpnia 2009 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami kontrola została zakończona w dniu 24 lipca 2009 r. Nawet wówczas gdy podatnik wniesie zastrzeżenia do protokołu, to będą one rozpatrywane już nie w ramach postępowania kontrolnego, ale pokontrolnego. |
Protokół kontroli zawiera w szczególności:
1) wskazanie kontrolowanego,
2) wskazanie osób kontrolujących,
3) określenie przedmiotu i zakresu kontroli,
4) określenie miejsca i czasu przeprowadzenia kontroli,
5) opis dokonanych ustaleń faktycznych,
6) dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów,
7) ocenę prawną sprawy będącej przedmiotem kontroli,
8) pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień oraz prawie złożenia korekty deklaracji,
9) pouczenie o obowiązku zawiadomienia organu podatkowego przez kontrolowanego o każdej zmianie swojego adresu dokonanej w ciągu 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli podatkowej, jeżeli w toku kontroli podatkowej ujawniono nieprawidłowości oraz skutkach niedopełnienia tego obowiązku.
Ostatni z ww. punktów został wprowadzony do Ordynacji podatkowej z dniem 1 stycznia 2009 r. Podatnicy muszą zatem pamiętać, że w sytuacji, gdy przeprowadzona kontrola ujawniła jakiekolwiek nieprawidłowości w rozliczaniu podatku, mają obowiązek zawiadomienia organu podatkowego w przypadku ewentualnej zmiany adresu. W razie niedopełnienia tego obowiązku ewentualne postanowienie o wszczęciu postępowania podatkowego uznaje się za doręczone pod adresem, pod który doręczono protokół z kontroli.
Uwaga
W przypadku gdy kontrolowany nie zgadza się z ustaleniami protokołu, może przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie stosowne wnioski dowodowe.
Organ podatkowy w ciągu 14 dni od dnia otrzymania tych zastrzeżeń czy wyjaśnień ma obowiązek je rozpatrzyć i zawiadomić kontrolowanego o sposobie ich załatwienia, wskazując w szczególności, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym.
Jeżeli podatnik nie złoży w ww. terminie wyjaśnień czy zastrzeżeń do protokołu, przyjmuje się, że nie kwestionuje on ustaleń kontroli.
Zainteresowanie urzędu skarbowego kontrolowanym i jego rozliczeniami może skończyć się na etapie kontroli podatkowej (pomijamy przy tym kwestię korygowania deklaracji po kontroli). Może jednak - w związku z ustaleniami kontroli - zostać wszczęte postępowanie podatkowe. Wówczas należy spodziewać się decyzji, np. określającej wysokość zobowiązania podatkowego. Organ podatkowy orzeka bowiem w sprawie w drodze decyzji, chyba że przepisy Ordynacji podatkowej stanowią inaczej. Decyzja rozstrzyga sprawę co do jej istoty albo w inny sposób kończy postępowanie w danej instancji (art. 207 Ordynacji podatkowej). Od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji stronie służy odwołanie. Od decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego (organu podatkowego pierwszej instancji) można więc odwołać się do dyrektora izby skarbowej (organu odwoławczego).
Przykładowy wzór zastrzeżeń wnoszonych do protokołu z kontroli
Zastrzeżenia do protokołu nr US-334-8569-09 Na podstawie art. 291 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z otrzymanym w dniu 24 lipca 2009 r. protokołem z kontroli przeprowadzonej przez tutejszy Urząd w dniach 13-16 lipca 2009 r. w zakresie prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług za styczeń 2009 r. (protokół nr US-334-8569-09) wnoszę do protokołu tego następujące zastrzeżenia:
|
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|