Gazeta Podatkowa nr 41 (665) z dnia 24.05.2010
Fiskus ma prawo skontrolować wydatki
W sytuacji istnienia wątpliwości co do rzetelności złożonego przez podatnika zeznania podatkowego organ podatkowy jest obowiązany przeprowadzić stosowne postępowanie wyjaśniające, dopuszczając jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 14796.
W interpelacji poruszono problem zasadności wezwania przez organ podatkowy do przedstawienia, przez osobę niepełnosprawną, dokumentów uprawniających do skorzystania z ulgi z tytułu wykorzystywania auta w celu dojazdu m.in. na zabiegi lecznicze.
Resort wskazał, że osoby niepełnosprawne lub ci, którzy mają takie osoby na utrzymaniu, mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego stanowiącego ich własność lub współwłasność. Chodzi tu o wydatki związane z dojazdem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Przy czym odliczenie jest limitowane i w roku podatkowym nie może przekroczyć kwoty 2.280 zł.
Wprowadzenie limitu odliczenia wiąże się z tym, iż w przypadku wydatków dotyczących używania samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi ustawodawca zrezygnował z ustalania wysokości poniesionych wydatków na podstawie dokumentów ich poniesienia.
Według resortu, "brak ustawowego wymogu dokumentowania wysokości poniesionych wydatków fakturą, rachunkiem lub innym dokumentem nie pozbawia jednak urzędu skarbowego prawa do zwrócenia się do osoby, która skorzystała z odliczenia, o udowodnienie, że dany wydatek został przez nią faktycznie poniesiony oraz że spełnione zostały pozostałe warunki do zastosowania odliczenia". W konsekwencji podatnicy, którzy skorzystali z omawianego odliczenia, mogą być poproszeni o przedstawienie stosownego orzeczenia o niepełnosprawności, a ponadto dokumentu, z którego wynika posiadanie tytułu własności samochodu osobowego, lub dowodu potwierdzającego fakt odbycia zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.
Uprawnia do tego art. 275 § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten bowiem określa, że jeżeli ze złożonej deklaracji (zeznania) wynika, iż podatnik skorzystał z przysługujących mu ulg podatkowych, organ podatkowy może zwrócić się do niego o okazanie dokumentów lub złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania przez podatnika, w określony czasie, wymaga przepis prawa.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|