Kontrola podatkowa przedsiębiorcy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 10 (634) z dnia 4.02.2010
Kontrola a czynności sprawdzające
Urząd skarbowy, w ramach czynności sprawdzających, wezwał spółkę z o.o. do dostarczenia faktur dotyczących zakupu środków trwałych wykazanych w deklaracji VAT-7. Z czynności tych sporządzono protokół. Po miesiącu została wszczęta w tym samym zakresie kontrola podatkowa. Osoby ją przeprowadzające stwierdziły nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT. Czy urząd skarbowy mógł przerwać czynności sprawdzające i rozpocząć w tym samym zakresie kontrolę?
Pracownicy urzędu skarbowego weryfikują rozliczenia podatników nie tylko w czasie kontroli podatkowej. Mają prawo to zrobić również w ramach czynności sprawdzających. Mogą wówczas poprosić podatnika o złożenie wyjaśnień, wytłumaczenie nieścisłości, dostarczenie określonych dokumentów. Z czynności tych sporządzany jest protokół. Z jego treści wynika kto, kiedy, gdzie i jakich czynności dokonał, co w wyniku ich przeprowadzenia ustalono, jakie uwagi zostały zgłoszone. Nie ma on jednak nic wspólnego z protokołem kontroli. Nie zawiera oceny prawnej sprawy, nie wnosi się do niego zastrzeżeń. W opisywanym przypadku czynności sprawdzające nie zostały więc przerwane, lecz zakończyły się, o czym świadczy sporządzenie protokołu.
Sprawdzenie deklaracji w ramach czynności sprawdzających nie wyklucza jej dalszej weryfikacji. W tym samym zakresie, w jakim były prowadzone czynności sprawdzające, może być wszczęta kontrola podatkowa. Inny jest bowiem zakres tych procedur. Czynności sprawdzające nastawione są na badanie deklaracji pod kątem formalnym i rachunkowym. W czasie kontroli rozliczenia za dany okres weryfikowane są kompleksowo.
Wątpliwości może natomiast budzić fakt wszczęcia kontroli po zakończeniu czynności sprawdzających w sytuacji, gdy w ich trakcie urzędnicy dopatrzyli się nieprawidłowości, ale nie zwrócili na nie uwagi podatnikowi, mimo że mogły być usunięte. Na tym etapie dopuszczalna jest bowiem korekta deklaracji. W rachubę wchodzi wyeliminowanie stosunkowo nieznacznych uchybień. W czasie czynności sprawdzających mogą być poprawione błędy rachunkowe, inne oczywiste pomyłki lub nieprawidłowości wynikające z wypełnienia deklaracji niezgodnie z ustalonymi wymaganiami. Wynika to z art. 274 Ordynacji podatkowej. Korekty deklaracji, w zależności od charakteru i zakresu stwierdzonych uchybień, dokonuje urzędnik lub podatnik.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|