Gazeta Podatkowa nr 99 (931) z dnia 10.12.2012
Korektę deklaracji VAT po kontroli urzędu skarbowego należy uzasadnić
Sporządziłam korektę deklaracji VAT-7, której przyczyną była kontrola przeprowadzona przez pracowników urzędu skarbowego. Muszę napisać pismo wyjaśniające przyczyny tej korekty. Co powinno ono zawierać?
Wprawdzie uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania kontroli podatkowej w zakresie nim objętym, jednak przysługuje ono nadal po jej zakończeniu. Oznacza to, że po otrzymaniu protokołu kontroli przeprowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego można poprawić błędy w deklaracjach. Wynika to z art. 81b Ordynacji podatkowej.
Korzystając z rozwiązania zawartego w tym przepisie można uniknąć postępowania podatkowego. Korekty należy jednak dokonać w taki sposób, aby zostały uwzględnione wszystkie nieprawidłowości ujawnione w wyniku kontroli. W przeciwnym razie zostanie w tej sprawie wszczęte postępowanie podatkowe. Urząd skarbowy na wszczęcie tego postępowania ma 6 miesięcy od zakończenia kontroli.
Trzeba pamiętać, że skorygowanie deklaracji następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn jej złożenia. Stanowi o tym art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej. Wymóg ten dotyczy także deklaracji składanej po kontroli przeprowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego.
Podatnicy niejednokrotnie mają problem z przygotowaniem pisma uzasadniającego przyczyny korekty, zwłaszcza wówczas, gdy dotyczy ona przeprowadzonej kontroli. W takim przypadku istotne jest, aby podać w nim dane podatnika, wskazać organ podatkowy, do którego jest kierowane, określić datę i miejsce jego sporządzenia. Ponadto trzeba wskazać, która deklaracja została poprawiona i dlaczego dane w niej zawarte wymagały korekty.
W przygotowaniu pisma wyjaśniającego pomocne będą także uwagi Ministerstwa Finansów poczynione w piśmie z dnia 26 kwietnia 2010 r., stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską nr 15583, które mimo upływu czasu nadal pozostają aktualne. Według resortu "art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej nie stawia żadnych wymogów formalnych związanych z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty deklaracji. Oznacza to, że jego treść w każdym przypadku uzależniona jest od okoliczności konkretnej sprawy. Uzasadnienie przyczyn korekty deklaracji składanej w związku z przeprowadzoną kontrolą podatkową ma przede wszystkim na celu wyjaśnienie, które elementy rozliczenia podatkowego, w jakim zakresie oraz z jakich przyczyn zostały zmienione". Ponadto z powołanego przepisu nie wynika obowiązek przedstawiania obszernych, szczegółowych wyjaśnień, które powielałyby ustalenia faktyczne i prawne znajdujące już swoje odzwierciedlenie w protokole kontroli.
Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Mianowicie nie warto poprawiać deklaracji, uwzględniając wytyczne kontrolujących po to, by później ponownie złożyć korekty deklaracji nieuwzględniające wszystkich ujawnionych nieprawidłowości. W takim bowiem przypadku postępowanie podatkowe może być wszczęte nawet po upływie 6 miesięcy od zakończenia kontroli.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|