Gazeta Podatkowa nr 5 (942) z dnia 17.01.2013
Kontrola podatkowa po złożeniu korekt deklaracji
Znalazłam błąd w systemie, który polegał na tym, że usługi transportowe na rzecz podatników z UE miały ustawiony obowiązek podatkowy jak faktury krajowe transportowe, czyli 30 dni od dnia wykonania usługi zamiast w miesiącu wykonania usługi. Musiałam poprawić deklaracje VAT-7 i VAT-UE za okres od listopada 2011 r. do września 2012 r. Czy składając korekty, "ściągam" na siebie kontrolę urzędu skarbowego? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 684325)
Podatnik ma prawo skorygować błędnie sporządzoną deklarację podatkową. To jedno z jego podstawowych uprawnień. Gwarantuje mu je art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Poprawki można nanieść bez względu na rodzaj i zakres pomyłek. Mogą dotyczyć kwoty zobowiązania podatkowego, podstawy opodatkowania, wysokości zwrotu podatku, danych identyfikacyjnych itp.
Pojęcie deklaracji obejmuje również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania są zobowiązani podatnicy, płatnicy i inkasenci.
Niekiedy podatnicy obawiają się, że efektem złożenia w tym samym czasie większej liczby korekt będzie wizyta kontrolerów z urzędu skarbowego. Nie ma jednak prostej zależności między skalą korekty a wszczęciem kontroli podatkowej.
Kontrola podatkowa podejmowana jest z urzędu. Ma na celu sprawdzenie, czy kontrolowany wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Wiele czynników może skłonić pracowników urzędu skarbowego do jej przeprowadzenia. Analiza dokumentów złożonych przez podatnika jest tylko jednym z nich. Nie można więc powiedzieć, że złożenie większej liczby korekt skończy się wszczęciem kontroli, ale nie można tego wykluczyć. Pracownicy urzędu skarbowego mają prawo sprawdzić rozliczenia podatkowe bez względu na to, czy, kiedy i w jakim zakresie podatnik je skorygował.
Czynnikiem ograniczającym możliwość przeprowadzenia kontroli jest przedawnienie zobowiązania podatkowego. Termin przedawnienia wynosi zasadniczo 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Okres ten wydłuża się, jeżeli bieg terminu przedawnienia nie rozpocznie się, ulegnie zawieszeniu albo zostanie przerwany. Przyczyny to powodujące zostały wymienione w art. 70 § 2-8 oraz art. 70a Ordynacji podatkowej.
W większości przypadków podatnik uprzedzany jest o planowanej przez urząd skarbowy weryfikacji rozliczeń. Kontrola może rozpocząć się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|