Gazeta Podatkowa nr 41 (978) z dnia 23.05.2013
Krzyżowa kontrola dokumentów podatkowych
W firmie, z którą współpracuję, prowadzona jest kontrola krzyżowa. Właściciel tej firmy uprzedził mnie, że prawdopodobnie także będę miał taką kontrolę. Na czym ona polega? Co urzędnicy sprawdzają podczas kontroli krzyżowej?
Mianem kontroli krzyżowej określa się weryfikację prawidłowości i rzetelności dokumentów posiadanych przez podatnika oraz jego kontrahentów. Kontrahenci mają obowiązek przedstawić na żądanie urzędników dokumenty, w zakresie objętym kontrolą u podatnika, potwierdzające wzajemne transakcje. W ten sposób analizuje się, czy to co przedkłada podatnik ma odzwierciedlenie w materiałach, którymi dysponują jego kontrahenci. Takie działania mogą przeprowadzić pracownicy urzędu skarbowego w związku z prowadzonym wobec podatnika postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, oraz inspektorzy i pracownicy urzędu kontroli skarbowej - w związku z postępowaniem kontrolnym lub kontrolą podatkową.
Z kontroli krzyżowej sporządzany jest protokół.
Pracownicy urzędu skarbowego mogą w ten sposób sprawdzić kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą. Zakres podmiotowy kontroli krzyżowych prowadzonych w ramach kontroli skarbowych jest szerszy. Mogą one objąć nie tylko kontrahentów, którzy bezpośrednio dokonują transakcji z podatnikiem - z wyjątkiem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - w okresie objętym postępowaniem kontrolnym lub kontrolą podatkową. Takie działania mogą również dotyczyć wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą uczestniczących w dostawie tego samego towaru lub usługi, będących zarówno dostawcami, jak i nabywcami biorącymi pośrednio lub bezpośrednio udział w dostawie towaru lub usługi. W takim przypadku jednak kontrola krzyżowa obejmuje wyłącznie dokumenty związane z tą dostawą towaru lub usługi.
To, co trzeba przedłożyć w ramach kontroli krzyżowej, zależy od zakresu kontroli prowadzonej u podatnika oraz konieczności weryfikacji poprawności dokumentów potwierdzających dokonywane przez niego transakcje. W jednym przypadku urzędnicy wymagają przedstawienia szeregu materiałów, np. rejestrów VAT za miesiące, w których miały miejsce transakcje z kontrolowanym podatnikiem, faktur, dowodów zapłaty za towar lub usługi, w innym - żądają pojedynczych dokumentów. W każdym razie zakres dokumentów, jakie należy okazać, musi być jasno określony w wezwaniu kierowanym do kontrahenta podatnika.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|