Gazeta Podatkowa nr 48 (985) z dnia 17.06.2013
Podpis podatnika na protokole kontroli
W ubiegłym miesiącu pracownicy urzędu skarbowego przeprowadzili u mnie kontrolę podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. Po jej zakończeniu otrzymałem do podpisania protokół. Przeczytałem go dopiero kilka dni po odebraniu. Nie zgadzam się z wieloma ustaleniami kontrolujących. Chciałbym więc zgłosić swoje zastrzeżenia i wyjaśnienia. Czy mogę to zrobić, mimo że podpisałem protokół?
TAK. Przebieg kontroli podatkowej przeprowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego znajduje odzwierciedlenie w protokole. Zawiera on w szczególności: wskazanie kontrolowanego i osób kontrolujących, określenie przedmiotu i zakresu kontroli, oznaczenie miejsca i czasu jej przeprowadzenia, opis dokonanych ustaleń faktycznych, dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów, ocenę prawną sprawy. Podpis kontrolowanego nie jest jednym z jego elementów.
Protokołu kontroli nie należy utożsamiać z protokołami z czynności urzędowych, np. przesłuchania świadka, oględzin, ustnego ogłoszenia postanowienia. Takie protokoły odczytuje się wszystkim osobom biorącym udział w danej czynności. Powinny one następnie go podpisać. Protokół kontroli jest natomiast sprawozdaniem z przebiegu i wyników czynności podjętych przez urzędników w celu weryfikacji rozliczeń podatkowych. Podatnik nie potwierdza swoim podpisem prawdziwości zawartych w nim opisów i ocen.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik, mówiąc o podpisaniu protokołu, ma zapewne na myśli poświadczenie jego odbioru. Protokół kontroli sporządza się bowiem w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden z nich jest doręczony podatnikowi. Doręczenie odbywa się w jednym z trybów opisanych w art. 144-154c Ordynacji podatkowej. Urzędnicy mogą więc osobiście dostarczyć protokół podatnikowi, a podatnik potwierdza jego otrzymanie poprzez złożenie podpisu na egzemplarzu przeznaczonym dla urzędu skarbowego. Poświadczenia odbioru nie należy utożsamiać z podpisaniem protokołu kontroli (por. wyrok NSA z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. akt I FSK 52/12).
Na przedstawienie zastrzeżeń lub wyjaśnień jest 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontrolowanemu.
Ustalenia zawarte w protokole kontroli można kwestionować. Podatnik ma prawo zgłosić do nich zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie odpowiednie wnioski dowodowe. Stanowi o tym art. 291 § 1 Ordynacji podatkowej. Uwagi mogą dotyczyć sposobu ustalenia stanu faktycznego, zasadności poszczególnych czynności kontrolnych, sposobu dokumentowania podejmowanych działań, oceny prawnej sprawy itp. Kontrolerzy mają 14 dni na ustosunkowanie się do zgłoszonych zastrzeżeń. W tym terminie powinni zawiadomić podatnika o sposobie ich załatwienia, wskazując w szczególności, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione. Muszą przedstawić uzasadnienie faktyczne i prawne swojego stanowiska.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|