Gazeta Podatkowa nr 34 (1179) z dnia 27.04.2015
Korygowanie deklaracji w trakcie kontroli skarbowej
Otrzymaliśmy z urzędu kontroli skarbowej postanowienie o wszczęciu postępowania kontrolnego. Mamy 7 dni na dostarczenie dokumentów. Czy przed ich przekazaniem można złożyć korekty deklaracji VAT-7 za kontrolowane okresy rozliczeniowe?
NIE. Urząd kontroli skarbowej ma prawo sprawdzić rzetelność deklarowanych przez podatnika podstaw opodatkowania oraz prawidłowość obliczania i wpłacania podatków. Weryfikacja odbywa się w ramach postępowania kontrolnego. Uruchomienie tej procedury wiąże się z ograniczeniem możliwości poprawiania błędnych rozliczeń. Na czas trwania postępowania kontrolnego - w zakresie nim objętym - uprawnienie do złożenia korekty jest zawieszone. Stanowi tak art. 14c ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 553).
Postępowanie kontrolne jest inicjowane w formie postanowienia. Dzień doręczenia postanowienia kontrolowanemu stanowi datę wszczęcia postępowania kontrolnego. Podatnik, który otrzymał taki dokument, nie może więc złożyć korekty deklaracji za okresy rozliczeniowe objęte sprawdzaniem. Korekta dokonana wbrew temu ograniczeniu nie wywołuje skutków prawnych. Urząd kontroli skarbowej nie weźmie jej pod uwagę.
Rozliczenia wolno natomiast poprawić po zakończeniu postępowania kontrolnego. Przewiduje to art. 14c ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej. Podatnik może skorygować deklaracje w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym w ciągu 7 dni od dnia doręczenia mu postanowienia o wyznaczeniu terminu do wypowiedzenia się na temat zebranego w sprawie materiału dowodowego.
Korekty dokonuje się poprzez złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji korygującej - poprawionej wersji rozliczenia, oraz uzasadnienia przyczyn naniesienia zmian - wskazującego, które elementy rozliczenia zostały zmienione, w jakim zakresie i dlaczego. O złożeniu korekty podatnik musi powiadomić urząd kontroli skarbowej. Powinien to zrobić w ciągu 3 dni od dnia złożenia korekty. Niezależnie od tego urząd skarbowy niezwłocznie informuje organ kontroli skarbowej o wniesionej korekcie.
Druk uzasadnienia korekty deklaracji jest dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Jeżeli pokontrolne korekty deklaracji obejmują wszystkie nieprawidłowości stwierdzone przez urząd kontroli skarbowej, postępowanie powinno zakończyć się wynikiem. Wskazuje się w nim m.in. zakres postępowania kontrolnego, końcowe ustalenia i wnioski, termin usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Nie zapada już decyzja ustalająca lub określająca wysokość zobowiązania podatkowego. Należy jednak pamiętać, że gdy kontrola skarbowa zakończy się wynikiem ze względu na usunięcie wszystkich ujawnionych nieprawidłowości, a podatnik złoży później korekty deklaracji anulujące w całości lub w części te poprawki, urząd kontroli skarbowej podejmie zakończone postępowanie i wyda decyzję. Od decyzji przysługuje odwołanie.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|