Gazeta Podatkowa nr 53 (1615) z dnia 4.07.2019
Korekta zeznania podatkowego po zmianie miejsca zamieszkania
Zamierzam skorygować PIT-37 za 2016 r. Nie podlegam już jednak pod urząd skarbowy, do którego przesłałam to zeznanie podatkowe, ponieważ pod koniec 2018 r. zmieniłam miejsce zamieszkania. W którym urzędzie skarbowym powinnam złożyć korektę?
Korektę zeznania podatkowego składaną po zmianie urzędu skarbowego, ale za okres rozliczeniowy upływający przed tą zmianą, należy przekazać do nowego urzędu skarbowego.
Podatnik ma prawo skorygować zeznanie podatkowe, jeżeli okaże się, że zostało nieprawidłowo sporządzone. Właściwy formularz należy oznaczyć jako korekta i wypełnić poprawnymi danymi (zastępując błędne wartości lub dane właściwymi). Zeznanie korygujące przekazuje się wraz z wymaganymi, prawidłowo sporządzonymi załącznikami.
Korektę należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym. Kryterium, na podstawie którego określa się urząd skarbowy właściwy miejscowo dla osoby fizycznej, jest zasadniczo miejsce jej zamieszkania. Miejsce zamieszkania to miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu, stanowiąca centrum jej interesów życiowych i majątkowych. Skutkiem zmiany miejsca zamieszkania może być przejście do nowego urzędu skarbowego. Kwestię, który urząd skarbowy powinien zająć się sprawami rozliczeń sprzed zmiany, rozstrzyga art. 18a § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń. Opisanej zasady nie stosuje się, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego ma miejsce w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego. W takiej sytuacji organ właściwy w dniu wszczęcia kontroli lub postępowania podatkowego do określenia albo ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pozostaje właściwy we wszystkich sprawach związanych z tą należnością. Podobnie jest w przypadku, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego nastąpiło po zakończeniu kontroli podatkowej. Organem podatkowym właściwym w sprawie dotyczącej kontroli pozostaje organ właściwy w dniu jej wszczęcia. Takie zastrzeżenia wynikają z art. 18b Ordynacji podatkowej.
Przykład Anna K. zamierza skorygować PIT-37 za 2016 r., który złożyła w marcu 2017 r. w Urzędzie Skarbowym w Szczecinie. W październiku 2018 r. przeprowadziła się jednak i podlega pod Urząd Skarbowy w Poznaniu. Zmiana miejsca zamieszkania nastąpiła po zakończeniu roku podatkowego objętego korektą (2016 r.). Podatniczka powinna więc złożyć korektę PIT-37 za 2016 r. w Urzędzie Skarbowym w Poznaniu (zakładając, że nie występują okoliczności wskazane w art. 18b Ordynacji podatkowej). |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|