Gazeta Podatkowa nr 1 (2084) z dnia 2.01.2024
Wysyłka JPK_V7M po zmianie urzędu skarbowego
Nasza firma (spółka z o.o.) podlegała do końca 2023 r. pod zwykły urząd skarbowy, a z dniem 1 stycznia 2024 r. przeszła do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego. W którym urzędzie skarbowym spółka powinna złożyć JPK_V7M za grudzień 2023 r.?
Podatnik, który z dniem 1 stycznia 2024 r. przeszedł do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego, przesyła do niego JPK_V7M za okresy rozliczeniowe sprzed zmiany urzędu skarbowego, w tym za grudzień 2023 r. (którego termin złożenia upływa 25 stycznia 2024 r.).
Wyspecjalizowane urzędy skarbowe obsługują m.in. osoby prawne wskazane w § 2 ust. 1 pkt 15 i pkt 16 rozporządzenia MFFiPR w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo (Dz. U. z 2020 r. poz. 2456). Chodzi o podmioty wykazujące rocznie wielomilionowe przychody. Te, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej osiągają w roku podatkowym przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług/obrót netto o równowartości w walucie polskiej co najmniej 3 mln euro, ale nieprzekraczający 50 mln euro, podlegają pod jeden z 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych właściwy ze względu na swoją siedzibę. Podmioty mające przychód/obrót netto o równowartości w złotych powyżej 50 mln euro rozliczają się w Pierwszym Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie. Właściwe wyspecjalizowane urzędy skarbowe przejęły z dniem 1 stycznia 2024 r. obsługę podatników, którzy wymagany przychód/obrót netto uzyskali na podstawie danych za 2022 r.
Kwestię, który organ podatkowy powinien zająć się sprawami rozliczeń sprzed zmiany, rozstrzyga art. 18a § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Przepis ten stanowi, że jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń.
Opisanej zasady nie stosuje się, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego ma miejsce w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego. W takiej sytuacji organ właściwy w dniu wszczęcia kontroli lub postępowania podatkowego do określenia albo ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pozostaje właściwy we wszystkich sprawach związanych z tą należnością. Podobnie jest w przypadku, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego nastąpiło po zakończeniu kontroli podatkowej. Organem podatkowym właściwym w sprawie dotyczącej kontroli pozostaje organ właściwy w dniu jej wszczęcia.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|