Gazeta Podatkowa nr 82 (1748) z dnia 12.10.2020
Kryteria ustalenia właściwego miejscowo urzędu skarbowego
W połowie 2020 r. zawiesiłam działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie wpisu w CEIDG. Siedziba firmy mieści się w miejscowości A. Po zawieszeniu działalności podpisałam umowę o pracę. Pracuję w miejscowości B. Obie miejscowości należą do właściwości różnych urzędów skarbowych. W którym urzędzie skarbowym będę musiała złożyć PIT za 2020 r.?
PIT za 2020 r. należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w dniu 31 grudnia 2020 r.
Kryterium miejsca zamieszkania obowiązuje przedsiębiorców i osoby nieprowadzące działalności. Nie ma znaczenia lokalizacja firmy czy położenie zakładu pracy. Miejsca zamieszkania nie należy utożsamiać z adresem zameldowania. Nie muszą one się pokrywać. Przyjmuje się, że miejsce zamieszkania to miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejscowość ta stanowi centrum jej interesów życiowych i majątkowych. Meldunek jest natomiast wyłącznie czynnością administracyjną. W ten sposób potwierdza się fakt stałego lub czasowego pobytu danej osoby w określonym lokalu. Wykaz urzędów skarbowych i ich zasięg terytorialny określa rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib dyrektorów izb administracji skarbowej, naczelników urzędów skarbowych i naczelników urzędów celno-skarbowych oraz siedziby dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 393).
Należy pamiętać o obowiązku zgłoszenia i aktualizacji miejsca zamieszkania niepokrywającego się z adresem zameldowania. Każdy podatnik robi to we własnym zakresie - w trybie właściwym dla swego statusu ewidencyjnego. Przedsiębiorca wpisany w CEIDG dokonuje tego za pośrednictwem CEIDG. Musi złożyć wniosek CEIDG-1. Obowiązek ten dotyczy również przedsiębiorcy w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Zawieszenie działalności nie powoduje utraty statusu przedsiębiorcy. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wykonuje jednak wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa (w tym w zakresie aktualizacji danych). Określa tak art. 25 ust. 2 pkt 5 Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.).
Wniosek CEIDG-1 można złożyć przez internet (z wykorzystaniem formularza zamieszczonego na stronie internetowej www.ceidg.gov.pl.). Można go także tylko wypełnić on-line, a następnie podpisać osobiście w urzędzie gminy. Dozwolona jest również forma papierowa. Wypełniony formularz można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Papierowy wniosek można też przesłać listem poleconym, ale w tym przypadku musi być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy poświadczonym przez notariusza.
Druk CEIDG-1 dostępny jest w serwsie druki.gofin.pl, w dziale CEIDG.
CEIDG prześle nowy adres zamieszkania przedsiębiorcy do wskazanego przez niego urzędu skarbowego.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|