Gazeta Podatkowa nr 59 (1725) z dnia 23.07.2020
Zmiana siedziby po kontroli podatkowej
Urząd skarbowy przeprowadził w naszej firmie kontrolę podatkową w zakresie VAT. Nie złożyliśmy korekt deklaracji uznanych za błędne, a wkrótce po zakończeniu kontroli podatkowej firma zmieniła adres siedziby, w wyniku czego przeszła do innego urzędu skarbowego. Który urząd skarbowy będzie prowadził pokontrolne postępowanie podatkowe?
Pokontrolne postępowanie podatkowe prowadzi urząd skarbowy, który wszczął kontrolę podatkową, także wtedy, gdy po jej zakończeniu podatnik przejdzie do innego urzędu skarbowego.
Postępowanie podatkowe w sprawie, która była przedmiotem kontroli podatkowej, jest podejmowane wtedy, gdy kontrola wykaże nieprawidłowości co do wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, a uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub dokonanie korekt deklaracji. Urząd skarbowy ma na wszczęcie pokontrolnego postępowania podatkowego zasadniczo 6 miesięcy od zakończenia kontroli.
Podatnik może w tym czasie zmienić adres zamieszkania (osoba fizyczna) albo siedziby (osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej) i przejść do nowego urzędu skarbowego. Nowy urząd skarbowy nie przejmuje jednak kompetencji do prowadzenia sprawy objętej zakresem kontroli podatkowej. Rozstrzyga to art. 18b Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że organ podatkowy właściwy w dniu wszczęcia postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej do określenia lub ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pozostaje właściwy we wszystkich sprawach związanych ze zobowiązaniem podatkowym, które jest przedmiotem postępowania lub kontroli, chociażby w ich trakcie nastąpiło zdarzenie powodujące zmianę właściwości. Analogicznie jest w przypadku zmiany organu podatkowego po zakończeniu kontroli podatkowej. Organem właściwym miejscowo w sprawie, której dotyczy kontrola, pozostaje organ właściwy w dniu jej wszczęcia.
Podatnik jest zobligowany do powiadomienia organu podatkowego o każdej zmianie swojego adresu, jaka nastąpiła w ciągu 6 miesięcy od zakończenia kontroli podatkowej, w toku której zostały ujawnione nieprawidłowości. W razie niedopełnienia tego obowiązku postanowienie o wszczęciu postępowania podatkowego uznaje się za doręczone pod dotychczasowym adresem.
Przykład Urząd Skarbowy w Gryfinie przeprowadził w spółce z o.o. kontrolę podatkową w zakresie VAT. Wykazała ona nieprawidłowości. Spółka z o.o. nie złożyła korekt deklaracji uznanych za błędne, a miesiąc po zakończeniu kontroli podatkowej zmieniła adres siedziby, w wyniku czego podlega pod Urząd Skarbowy w Szczecinie. Pokontrolne postępowanie podatkowe będzie prowadził Urząd Skarbowy w Gryfinie. |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|