Gazeta Podatkowa nr 11 (1886) z dnia 7.02.2022
Korekta rozliczenia po przejściu do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego
Firma od 1 stycznia 2022 r. podlega pod wyspecjalizowany urząd skarbowy. Musi natomiast złożyć korektę deklaracji VAT-7 za wrzesień 2020 r. Do którego urzędu skarbowego należy wysłać deklarację korygującą: do właściwego w momencie złożenia pierwotnej deklaracji, czy właściwego na dzień dokonania korekty?
Korektę deklaracji VAT-7 za wrzesień 2020 r. należy złożyć w aktualnie właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym (tj. wyspecjalizowanym).
Podatnicy rozliczający VAT miesięcznie składają co miesiąc, począwszy od rozliczeń za okresy przypadające od 1 października 2020 r., JPK_V7M. Dokument ten zawiera część ewidencyjną (ewidencję VAT) oraz deklaracyjną (deklarację VAT). Wcześniej podatnicy składali co miesiąc odrębnie JPK_VAT, stanowiący informację o ewidencji VAT, oraz deklarację VAT-7. Pliku JPK_V7M nie stosuje się do deklaracji i ewidencji za okresy sprzed 1 października 2020 r. Poprawia się je na starych zasadach (obowiązujących przed 1 października 2020 r.), co oznacza, że korekty deklaracji VAT-7 za wrzesień 2020 r. należy dokonać poprzez złożenie deklaracji korygującej.
Deklaracja korygująca to nowa wersja rozliczenia podatku za dany okres. Właściwy formularz należy oznaczyć jako korektę, wypełnić poprawnymi danymi, a następnie przekazać do urzędu skarbowego. Rezultatem dokonania korekty może być konieczność zapłaty ujawnionej zaległości podatkowej lub oddania otrzymanego zwrotu VAT. Trzeba wówczas pamiętać o naliczeniu odsetek za zwłokę.
Kwestię, gdzie należy złożyć korektę rozliczenia w przypadku jej dokonania po zmianie urzędu skarbowego, np. w wyniku przejścia podatnika do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego, rozstrzyga art. 18a § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Przepis ten stanowi, że jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tego zdarzenia. Zasady tej nie stosuje się, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego ma miejsce w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego. W takiej sytuacji organ właściwy w dniu wszczęcia kontroli lub postępowania podatkowego do określenia albo ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pozostaje właściwy we wszystkich sprawach związanych z tą należnością. Podobnie jest w przypadku, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego nastąpiło po zakończeniu kontroli podatkowej. Organem podatkowym właściwym w sprawie dotyczącej kontroli pozostaje organ właściwy w dniu jej wszczęcia.
Korektę deklaracji składaną po zmianie urzędu skarbowego, ale za okres rozliczeniowy upływający przed tą zmianą, należy przekazać do nowego urzędu skarbowego. Podatnik, który od 1 stycznia 2022 r. podlega pod wyspecjalizowany urząd skarbowy, składa od tego dnia korekty rozliczeń - także za okresy rozliczeniowe sprzed 1 stycznia 2022 r. - do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|