Gazeta Podatkowa nr 66 (2045) z dnia 17.08.2023
Postępowanie podatkowe po zmianie siedziby podatnika
W firmie przeprowadzono kontrolę podatkową w zakresie CIT. Po jej zakończeniu firma zmieniła siedzibę, w wyniku czego podlega pod inny urząd skarbowy niż ten, który przeprowadził kontrolę podatkową. Który urząd skarbowy może wszcząć pokontrolne postępowanie podatkowe?
Organem właściwym w zakresie pokontrolnego postępowania podatkowego jest urząd skarbowy, który przeprowadził kontrolę podatkową, także jeżeli po jej zakończeniu podatnik podlega pod inny urząd skarbowy.
Zmiana siedziby skutkująca przejściem do nowego urzędu skarbowego nie uniemożliwia podjęcia kontroli lub postępowania podatkowego za okres, w którym podatnik miał siedzibę na terenie działania innego urzędu skarbowego. Zasady ustalania w takiej sytuacji właściwości miejscowej organów podatkowych określają art. 18a i art. 18b Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Wynika z nich, że jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tego zdarzenia.
Opisanej reguły nie stosuje się, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego ma miejsce w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego. Organ właściwy w dniu wszczęcia kontroli lub postępowania podatkowego do określenia albo ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pozostaje właściwy we wszystkich sprawach związanych z tą należnością. Podobnie jest w przypadku, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego nastąpiło po zakończeniu kontroli podatkowej. Organem właściwym w sprawie, której ta kontrola dotyczy, pozostaje organ właściwy w dniu jej wszczęcia. Pokontrolne postępowanie podatkowe jest podejmowane wtedy, gdy kontrola wykaże nieprawidłowości co do wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, a uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub korekt deklaracji. Na jego wszczęcie jest zasadniczo 6 miesięcy od zakończenia kontroli podatkowej.
Przykład Urząd Skarbowy w A. przeprowadził w spółce z o.o. kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczenia CIT za 2021 r. Wykazała ona nieprawidłowości. Spółka z o.o. nie złożyła korekty zeznania podatkowego za 2021 r. Miesiąc po zakończeniu kontroli podatkowej zmieniła siedzibę i podlega pod Urząd Skarbowy w B. Uprawnionym do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania podatkowego w sprawie będącej przedmiotem wspomnianej kontroli podatkowej (dotyczącej CIT za 2021 r.) jest Urząd Skarbowy w A. |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|