Gazeta Podatkowa nr 76 (1221) z dnia 21.09.2015
Organ podatkowy właściwy w sprawie opłaty skarbowej
Ustanowiłem pełnomocnika do reprezentowania mnie w postępowaniu podatkowym dotyczącym wymiaru podatku dochodowego za 2012 r. W którym urzędzie miasta należy uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa: właściwym dla mnie, pełnomocnika czy urzędu skarbowego?
Podatnik ma prawo ustanowić pełnomocnika do reprezentowania go w postępowaniu prowadzonym przez organy podatkowe. Pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona. Podstawę działania takiego zastępcy stanowi pełnomocnictwo.
Złożenie oryginału lub odpisu dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w sprawie z zakresu administracji publicznej, a więc także uprawniającego do reprezentowania przed organami podatkowymi, podlega, co do zasady, opłacie skarbowej. Wynosi ona 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa). Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Kwotę pobieraną od pełnomocnictwa wpłaca się natomiast organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce złożenia dokumentu. Wynika to z art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 783 ze zm.).
Opłatę skarbową od pełnomocnictwa do reprezentowania podatnika przed urzędem skarbowym uiszcza się więc na rzecz prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego, w którym takie upoważnienie jest przedkładane. Nie ma znaczenia lokalizacja podatnika (zamieszkanie, siedziba, miejsce prowadzenia działalności gospodarczej) czy adres pełnomocnika.
Wymaganą kwotę należy wpłacić w kasie odpowiedniego urzędu miasta lub na jego rachunek bankowy. W wielu miejscowościach istnieje możliwość dokonania płatności za pośrednictwem inkasenta. Inkasem zajmują się osoby i podmioty wyznaczone przez radę miejską, np. placówki pocztowe. Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia pełnomocnictwa w urzędzie skarbowym. Ciąży on solidarnie na podatniku jako mocodawcy i pełnomocniku.
Dowód zapłaty lub jego uwierzytelnioną kopię należy dołączyć do pełnomocnictwa albo dostarczyć urzędowi skarbowemu w ciągu 3 dni od jego złożenia.
Pełnomocnictwa bez opłaty skarbowej
|
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|