Gazeta Podatkowa nr 10 (1467) z dnia 1.02.2018
Korekta rozliczenia po przejściu do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego
Spółka z o.o. podlega od 1 stycznia 2018 r., ze względu na osiągane przychody, pod wyspecjalizowany urząd skarbowy. Musi natomiast skorygować CIT-8 za 2015 r. W którym urzędzie skarbowym należy złożyć korektę: poprzednim (zwykłym) czy obecnym (wyspecjalizowanym)?
Korektę rozliczenia (np. rocznego zeznania podatkowego) dokonywaną po przejściu do nowego urzędu skarbowego składa się zasadniczo w urzędzie skarbowym właściwym po zmianie.
Wyspecjalizowane urzędy skarbowe obsługują największe podmioty gospodarcze. Należą do nich m.in. firmy osiągające roczny przychód netto o równowartości w walucie polskiej co najmniej 5 mln euro. Podatnicy, którzy uzyskali taki przychód na podstawie danych za 2016 r., a w przypadku gdy rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym - w oparciu o dane za ostatni rok podatkowy zakończony w 2016 r., przeszli ze zwykłych urzędów skarbowych do wyspecjalizowanych z dniem 1 stycznia 2018 r.
Kwestię, który urząd skarbowy powinien zająć się sprawami rozliczeń sprzed zmiany, rozstrzyga art. 18a § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń. Opisanej zasady nie stosuje się, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego ma miejsce w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego. W takiej sytuacji organ właściwy w dniu wszczęcia kontroli lub postępowania podatkowego do określenia albo ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pozostaje właściwy we wszystkich sprawach związanych z tą należnością. Podobnie jest w przypadku, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego nastąpiło po zakończeniu kontroli podatkowej. Organem podatkowym właściwym w sprawie dotyczącej kontroli pozostaje organ właściwy w dniu jej wszczęcia.
Spółka z o.o., o której mowa w pytaniu, z początkiem bieżącego roku przeszła ze względu na osiągane przychody do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego, ale musi skorygować CIT-8 za 2015 r. złożony w poprzednim urzędzie skarbowym (właściwym miejscowo). Zakładając, że korekta zeznania podatkowego nie jest dokonywana w związku z kontrolą podatkową przeprowadzoną jeszcze przez poprzedni urząd skarbowy, korektę należy złożyć w wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|