Gazeta Podatkowa nr 103 (935) z dnia 24.12.2012
Skutki zmiany miejsca zamieszkania po kontroli podatkowej
Urząd skarbowy przeprowadził u mnie kontrolę w zakresie podatku dochodowego za 2010 r. Po jej zakończeniu zmieniłem miejsce zamieszkania. Podlegam teraz pod inny urząd skarbowy. Który urząd skarbowy będzie prowadził postępowanie podatkowe w sprawie kontrolowanego rozliczenia (nie skorygowałem zeznania za 2010 r. zgodnie z ustaleniami kontrolerów)?
Postępowanie podatkowe jest wszczynane w związku z wcześniej przeprowadzoną kontrolą, jeżeli w jej trakcie wyjdą na jaw nieprawidłowości w wywiązywaniu się przez podatnika z obowiązków wobec fiskusa i nie zostaną one w całości usunięte. Usunięcie uchybień może polegać na złożeniu wymaganych deklaracji lub skorygowaniu błędnie sporządzonych. Na wszczęcie pokontrolnego postępowania podatkowego urząd skarbowy ma zasadniczo 6 miesięcy od zakończenia kontroli.
Zdarza się, że po zakończeniu kontroli a przed ewentualnym rozpoczęciem postępowania podatkowego podatnik zmienia adres (tutaj: zamieszkania), wskutek czego podlega pod inny urząd skarbowy niż ten, który sprawdzał jego rozliczenia. W takiej sytuacji znajduje zastosowanie art. 18b Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że organ podatkowy właściwy w dniu wszczęcia kontroli lub postępowania podatkowego pozostaje właściwy w sprawie, chociażby w trakcie postępowania lub kontroli nastąpiło zdarzenie powodujące zmianę właściwości. W orzecznictwie sądowym prezentowany jest pogląd o ciągłości właściwości "w sprawie". Organ podatkowy właściwy w sprawie w dniu wszczęcia kontroli pozostaje właściwy aż do jej zamknięcia - także w przypadku rozpatrywania jej w ramach postępowania podatkowego. Nie ma znaczenia, że zmieniły się przesłanki, na podstawie których ustalono jego właściwość, np. podatnik przeprowadził się.
W opisywanym przypadku urząd skarbowy, który dokonał kontroli rozliczenia podatku dochodowego za 2010 r., jest również uprawniony do wszczęcia i poprowadzenia pokontrolnego postępowania podatkowego.
Należy zaznaczyć, że jeżeli w toku kontroli podatkowej ujawniono nieprawidłowości, podatnik jest zobligowany zawiadomić urząd skarbowy o każdej zmianie swojego adresu dokonanej w ciągu 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli podatkowej. W razie niedopełnienia tego obowiązku postanowienie o wszczęciu postępowania podatkowego jest kierowane (ze skutkiem doręczenia) na adres, pod który doręczono protokół kontroli.
"Skoro zatem przepis art. 18b Ordynacji podatkowej stanowi o zachowaniu ciągłości właściwości »w sprawie« (…), brak podstaw do ograniczania określonej w nim zasady do zachowania ciągłości właściwości organu jedynie w zakresie wszczętego w danej sprawie rodzaju postępowania (kontroli podatkowej albo postępowania podatkowego), jeżeli norma tego przepisu stanowi o pozostawaniu tego organu »właściwym w sprawie« bez takiego ograniczenia". Wyrok NSA z dna 22 czerwca 2010 r., sygn. akt I FSK 1020/09 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|