Gazeta Podatkowa nr 58 (995) z dnia 22.07.2013
Urząd skarbowy właściwy do złożenia korekty deklaracji po kontroli
Po zakończeniu kontroli podatkowej przeprowadziłem się do innego miasta, znajdującego się pod właściwością innego urzędu skarbowego. Kontrola wykazała pewne nieprawidłowości. Zamierzam w tej sytuacji skorygować deklarację. Gdzie powinienem złożyć korektę - w starym czy w nowym urzędzie skarbowym?
Prawo skorygowania deklaracji, zawieszone na czas kontroli, przysługuje nadal po jej zakończeniu. Wynika to z art. 81b § 1 pkt 2 lit. a) Ordynacji podatkowej.
Gdy kontrola ujawni nieprawidłowości co do wywiązywania się przez kontrolowanego z obowiązków podatkowych, kontrolowany ma prawo skorygować deklarację, w której w całości uwzględni ujawnione nieprawidłowości, w przeciwnym razie organ podatkowy będzie musiał wszcząć stosowne postępowanie podatkowe. Powinien tego dokonać nie później niż w terminie 6 miesięcy od zakończenia kontroli. Mówi o tym art. 165b § 1 Ordynacji podatkowej. Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli.
Aby ustalić, który urząd skarbowy jest właściwy w przypadku Czytelnika, trzeba odwołać się do art. 18b Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że organ będący właściwym dla przeprowadzenia kontroli podatkowej w sprawie, pozostaje dalej właściwy dla dokonania korekty stwierdzonych w toku tej kontroli nieprawidłowości oraz kontroli prawidłowości takiej korekty. W sytuacji jej niedokonania lub nieprawidłowego dokonania pozostaje właściwy do wszczęcia postępowania podatkowego w terminie 6 miesięcy od zakończenia kontroli podatkowej, bez względu na to, czy podatnik po zakończeniu kontroli podatkowej zmienił adres, przez co - według zasad ogólnych - znalazł się we właściwości innego organu podatkowego.
Należy przy tym dodać, iż w przypadku gdy kontrola ujawni nieprawidłowości, na kontrolowanym ciąży obowiązek zawiadomienia kontrolującego organu podatkowego o każdej zmianie swojego adresu dokonanej w czasie 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli. Zobowiązuje do tego art. 291b Ordynacji podatkowej. Gdyby kontrolowany tego obowiązku nie dopełnił, a organ podatkowy wszczął postępowanie podatkowe, wówczas postanowienie o wszczęciu postępowania podatkowego uznane byłoby za doręczone pod adresem, pod który doręczono protokół kontroli.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu korekta deklaracji powinna być złożona w starym urzędzie skarbowym.
Trzeba pamiętać, że skorygowanie deklaracji następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn jej złożenia.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|