Gazeta Podatkowa nr 72 (1009) z dnia 9.09.2013
Organ właściwy do opłaty za wydanie zaświadczenia
Organem podatkowym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy miejscowo ze względu na siedzibę organu lub podmiotu, który m.in. wydał zaświadczenie. Wynika to z art. 12 ustawy o opłacie skarbowej. Przepis ten normuje kwestię właściwości organów podatkowych w zakresie opłaty skarbowej. Stanowi, który organ podatkowy jest właściwy do poboru opłaty skarbowej i prowadzenia postępowań podatkowych w tym zakresie. Nie przesądza natomiast o tym, która jednostka samorządu terytorialnego jest beneficjentem wpływów z tytułu tej opłaty oraz sposobu dystrybucji tych wpływów. Tak wynika z odpowiedzi przedstawiciela Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 18112/2013, w której zasugerowano zmianę omawianego przepisu.
Należy przypomnieć, że osoba, która kupiła samochód w innym państwie Unii, aby go zarejestrować w Polsce, musi dopełnić pewnych formalności w urzędzie skarbowym. Konieczne jest w tym przypadku uzyskanie zaświadczenia o zapłacie podatku VAT lub o braku takiego obowiązku. Określa to art. 105 ust. 1 ustawy o VAT.
Z wnioskiem o wydanie takiego zaświadczenia powinien wystąpić zarówno podatnik VAT, jak też podmiot niebędący podatnikiem. Kryterium decydującym o powstaniu tego obowiązku jest dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu.
W przypadku ubiegania się o zaświadczenie o braku obowiązku uiszczenia VAT z tytułu przywozu środka transportu na terytorium Polski, trzeba złożyć do urzędu skarbowego stosowny wniosek, na formularzu VAT-24. Na jego podstawie urząd skarbowy wyda zaświadczenie VAT-25 potwierdzające brak obowiązku zapłaty VAT.
Zaświadczenie potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku VAT podlega opłacie skarbowej w wysokości 160 zł. Wynika to z załącznika do ustawy o opłacie skarbowej.
Trzeba zwrócić uwagę, że omawiane zaświadczenie wprawdzie wydaje urząd skarbowy, jednak organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), o czym mówi art. 12 ustawy o opłacie skarbowej, którego zmianę zaproponował autor omawianej interpelacji. Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej jest organ podatkowy właściwy ze względu na siedzibę organu, który wydał zaświadczenie.
Zdaniem resortu finansów zmiana przepisów o właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach opłaty skarbowej w sposób zaproponowany w interpelacji nie zmieni automatycznie zasad podziału wpływów z tej daniny. W celu odmiennego określenia beneficjenta wpływów z tytułu opłaty skarbowej nie jest wystarczająca zmiana w zakresie właściwości miejscowej organów podatkowych. W tych okolicznościach konieczna byłaby przebudowa całego systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Jak wskazał Minister Finansów, obecnie nie jest planowane podejmowanie inicjatywy legislacyjnej w tym zakresie.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|