Poradnik VAT nr 17 (377) z dnia 10.09.2014
Zmiana właściwości urzędu skarbowego
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą od 23 lipca 2014 r. w Wieluniu. W dniu 12 sierpnia zmieniła miejsce prowadzenia działalności (Sieradz) i tam złożyła VAT-R. Gdzie powinna rozliczać VAT? Na jaki adres należy wystawiać faktury? Czy i gdzie złożyć deklarację VAT za lipiec? [pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl 857521]
Komentarz 1
Za lipiec, o ile złożyła formularz VAT-R, deklarację należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w Wieluniu, natomiast za sierpień w Sieradzu.
Komentarz redakcji |
W zakresie rozliczania podatku VAT właściwość miejscową podatników określa się na podstawie art. 3 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu – co do zasady – właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik wykonuje czynności na terenie działania danego urzędu skarbowego, to ten urząd – co do zasady – właściwy jest dla rozliczeń podatku VAT.
W praktyce zdarza się, że w trakcie prowadzonej działalności podatnik zmienia miejsce jej wykonywania, miejsce zamieszkania bądź siedzibę. Kwestia właściwości organów podatkowych w takim przypadku nie została uregulowana w ustawie o VAT. Z kolei w art. 18 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) wskazano, iż w sytuacji gdy w trakcie roku podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo za ten okres rozliczeniowy pozostaje ten organ podatkowy, który był właściwy w pierwszym dniu roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego. W § 2 tego przepisu Minister Finansów upoważniony został do określenia, w drodze rozporządzenia, przypadków w których, w razie zmiany właściwości miejscowej w trakcie roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego, właściwym organem podatkowym jest organ inny niż wymieniony w § 1.
Korzystając z tej delegacji Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. nr 165, poz. 1371 ze zm.), rozstrzygające (odmiennie od ogólnej reguły) kwestię określenia właściwości miejscowej dla rozliczania podatku VAT oraz podatku akcyzowego w przypadku zmiany miejsca działalności w trakcie okresu rozliczeniowego.
Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego za dany okres rozliczeniowy – dla podatników, którzy w trakcie okresu rozliczeniowego zmienili miejsce wykonywania czynności, miejsce zamieszkania lub adres siedziby, wskutek czego właściwy stał się organ podatkowy inny niż dotychczasowy – jest organ podatkowy właściwy dla podatnika z tytułu rozliczeń podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w ostatnim dniu tego okresu.
Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik winien deklarację VAT-7 za lipiec 2014 r. złożyć w Urzędzie Skarbowym w Wieluniu, natomiast deklarację za sierpień już w Sieradzu.
Odrębną kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest adres, jaki winien znajdować się na fakturach wystawianych przez osobę fizyczną. Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Adres, jaki należy podawać na fakturach, powinien być zgodny ze zgłoszeniem identyfikacyjnym. Oznacza to, że w przypadku osób fizycznych powinien to być – co do zasady – adres zamieszkania. Jeżeli jednak osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania i posiada główne miejsce prowadzenia działalności (wskazane w zgłoszeniu dla potrzeb identyfikacji podatkowej), w fakturze powinien być podawany adres tego głównego miejsca prowadzenia działalności. Warto dodać, że nie ma też przeszkód, aby w fakturze były również wymienione inne miejsca prowadzenia działalności, w szczególności te, z których dokonywana jest dana dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że nie zakłóca to czytelności faktury.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|