Gazeta Podatkowa nr 68 (1839) z dnia 26.08.2021
Przesłanki złożenia informacji MDR-3
Przedsiębiorca zawarł umowę leasingu w 2020 r. Firma leasingowa zgłosiła ją jako krajowy schemat podatkowy. Przedsiębiorca nie spełnia kryterium kwalifikowanego korzystającego. Czy musi złożyć informację MDR-3 za 2020 r.?
NIE. Jeżeli podmiot stosujący krajowy schemat podatkowy nie spełnia kryterium kwalifikowanego korzystającego, to nie ma obowiązku złożenia MDR-3.
MDR-3 to informacja składana przez korzystającego o zastosowaniu schematu podatkowego - o dokonaniu w danym okresie rozliczeniowym czynności będących elementem schematu podatkowego lub uzyskaniu wynikającej z niego korzyści podatkowej. Wymóg jej przekazania wynika z art. 86j Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.). Informację należy przesłać w terminie złożenia deklaracji dotyczącej okresu rozliczeniowego, w którym została dokonana czynność stanowiąca element schematu podatkowego lub uzyskano korzyść podatkową. Podatnik, u którego te przesłanki zostały spełnione w zakresie PIT za 2020 r., powinien przekazać MDR-3 do 30 kwietnia 2021 r. Terminy dotyczące raportowania krajowych schematów podatkowych, w tym złożenia MDR-3, są jednak zawieszone ze względu na epidemię COVID-19. Nie rozpoczynają się, a rozpoczęte podlegają zawieszeniu w okresie od 31 marca 2020 r. do 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19. Przewiduje to art. 31y ust. 1 specustawy w sprawie COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.).
Obowiązek złożenia MDR-3 przez korzystającego z krajowego schematu podatkowego obejmuje wyłącznie podmioty spełniające tzw. kryterium kwalifikowanego korzystającego. Krajowy schemat podatkowy nie podlega zgłoszeniu, gdy dotyczy korzystającego, który nie spełnia tego kryterium. Skoro więc nie ma w takim przypadku wymogu raportowania, to bezcelowe byłoby nałożenie na te same podmioty obowiązku przekazywania MDR-3. Kryterium kwalifikowanego korzystającego uznaje się za ziszczone, gdy:
1) przychody lub koszty korzystającego albo wartość aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie ksiąg rachunkowych, przekroczyły w poprzedzającym lub w bieżącym roku obrotowym równowartość 10 mln euro lub
2) udostępniane lub wdrażane uzgodnienie dotyczy rzeczy lub praw o wartości rynkowej przekraczającej równowartość 2,5 mln euro, lub
3) korzystający jest podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) lub art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.).
W przypadku podmiotów, które nie prowadzą ksiąg rachunkowych, przychody i koszty ustala się zgodnie z ustawą o pdof lub ustawą o pdop w odpowiednich latach podatkowych, a wartość aktywów - zgodnie z ich wartością rynkową w odpowiednich latach kalendarzowych.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|