Gazeta Podatkowa nr 66 (2045) z dnia 17.08.2023
Przesłanki (nie)złożenia informacji MDR-3
W 2022 r. firma zawarła umowę, która została zgłoszona na MDR-1 jako krajowy schemat podatkowy. Firma nie spełnia kryterium kwalifikowanego korzystającego. Czy należy złożyć (wraz z "czynnym żalem") informację MDR-3 za 2022 r.?
NIE. Jeżeli podmiot stosujący krajowy schemat podatkowy nie spełnia kryterium kwalifikowanego korzystającego, to nie ma obowiązku złożenia MDR-3.
MDR-3 to informacja składana przez korzystającego o dokonaniu w danym okresie rozliczeniowym czynności będących elementem schematu podatkowego lub uzyskaniu wynikającej z niego korzyści podatkowej. Należy ją przesłać w terminie złożenia deklaracji dotyczącej tego okresu rozliczeniowego. Zaległe informacje MDR-3, tj. których terminy złożenia zostały zawieszone lub nie rozpoczęły się w związku z art. 31y specustawy w sprawie COVID-19 (Dz. U. z 2023 r. poz. 1327), m.in. dotyczące korzyści podatkowych uzyskanych w 2022 r., należało przekazać do 1 sierpnia 2023 r. Kto wbrew obowiązkowi tego nie zrobił, naraża się na karę na podstawie art. 80f § 2 lub § 5 Kodeksu karnego skarbowego.
Obowiązek złożenia MDR-3 w związku ze stosowaniem krajowego schematu podatkowego obejmuje podmioty spełniające tzw. kryterium kwalifikowanego korzystającego. Krajowy schemat podatkowy nie podlega zgłoszeniu, gdy dotyczy wyłącznie korzystającego, który nie spełnia wspomnianego kryterium. Skoro więc nie ma w takim przypadku wymogu raportowania, to nie trzeba również przekazać MDR-3. Kryterium kwalifikowanego korzystającego uznaje się za ziszczone, gdy:
1) przychody lub koszty korzystającego albo wartość aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, przekroczyły w poprzedzającym lub w bieżącym roku obrotowym równowartość 10 mln euro lub
2) udostępniane lub wdrażane uzgodnienie dotyczy rzeczy lub praw o wartości rynkowej przekraczającej równowartość 2,5 mln euro, lub
3) korzystający jest podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) lub art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.).
W przypadku podmiotów, które nie prowadzą ksiąg rachunkowych, przychody i koszty ustala się zgodnie z ustawą o pdof lub ustawą o pdop w odpowiednich latach podatkowych, a wartość aktywów - zgodnie z ich wartością rynkową w odpowiednich latach kalendarzowych. Wymienione kwoty wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące obowiązkiem przekazania informacji o krajowym schemacie podatkowym.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|