Gazeta Podatkowa nr 7 (1257) z dnia 25.01.2016
Kto i jak podpisuje PIT-11 za 2015 r.?
Prawdziwość danych zawartych w przekazywanej fiskusowi informacji o dochodach podatnika potwierdza swoim podpisem płatnik, osoba odpowiedzialna za pobór podatku lub pełnomocnik. PIT-11 składany w formie papierowej musi być opatrzony własnoręcznym podpisem uprawnionej osoby. Dokumenty przesyłane przez internet uwierzytelnia się bezpiecznym e-podpisem albo danymi autoryzującymi.
Obowiązek płatnika
Płatnik ma obowiązek po zakończeniu roku podatkowego wystawić dla każdego podatnika, któremu nie dokonuje rocznego obliczenia podatku, imienną informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Sporządza ją na formularzu PIT-11.
Taki dokument trzeba przekazać właściwemu dla podatnika urzędowi skarbowemu. PIT-11(23) za 2015 r. sporządzony w formie papierowej należy złożyć do 1 lutego 2016 r. Termin przekazania fiskusowi informacji przez internet upływa 29 lutego 2016 r.
Prawo wyboru między pisemną a elektroniczną formą tych dokumentów mają tylko płatnicy sporządzający we własnym imieniu PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R lub PIT-40 za 2015 r. dla nie więcej niż pięciu osób. Jeżeli informacje o dochodach podatników przekazuje za takiego płatnika przedsiębiorca zajmujący się usługowo prowadzeniem ksiąg podatkowych, muszą być one przesłane drogą internetową.
Papierowy PIT-11
PIT-11 w wersji papierowej podpisuje płatnik (w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej - reprezentant) albo osoba odpowiedzialna za wymiar płatniczy.
Zadaniem osoby zajmującej się wymiarem płatniczym jest obliczenie podatku, pobranie go od podatnika i wpłacenie we właściwym terminie organowi podatkowemu. Obowiązkowo wyznacza się ją w podmiotach działających w formie osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Zawiadomienie z danymi osoby odpowiedzialnej za wymiar płatniczy trzeba złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym. Zgłoszenia dokonuje się w terminie określonym do dokonania pierwszej wpłaty pobranego podatku. W przypadku zmiany osoby odpowiedzialnej za wymiar płatniczy zawiadomienie składa się w ciągu 14 dni od dnia jej wyznaczenia.
PIT-11 może ponadto podpisać pełnomocnik płatnika. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji - w tym informacji podatkowych - przekazywanych w postaci papierowej trzeba sporządzić na druku oznaczonym symbolem UPL-1P. Wypełniony formularz składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dotyczy dana deklaracja. Przepisy obowiązujące od początku bieżącego roku przewidują możliwość przesłania tego pełnomocnictwa w formie elektronicznej. Przekazuje się je w takim przypadku Ministrowi Finansów.
Podpis uprawnionej osoby musi być własnoręczny. Nie można stosować faksymile (pieczątki odtwarzającej odręczny podpis). Tylko własnoręczny podpis pozwala na identyfikację osoby, która go złożyła. Zawiera bowiem indywidualne cechy charakteru jej pisma: kształt liter, sposób ich łączenia, kąt nachylenia itp. Podpis powinien zawierać przynajmniej nazwisko, ale najlepiej, gdy składa się z imienia i nazwiska.
PIT-11 on-line
PIT-11 przekazywane drogą internetową przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej podpisuje - bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu - osoba zgłoszona wcześniej na druku UPL-1. Wypełniony formularz składa się w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach ewidencji podatników i płatników. Pełnomocnictwo w formie elektronicznej będzie przesyłane Ministrowi Finansów. Takich formalności trzeba dopełnić bez względu na to, kto został upoważniony do podpisywania e-deklaracji w imieniu danego podmiotu: reprezentant ustawowy, pracownik firmy, prokurent, doradca podatkowy itp.
Druki UPL-1P i UPL-1 są dostępne w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Płatnik będący osobą fizyczną może podpisać elektroniczne PIT-11 bezpiecznym e-podpisem albo danymi autoryzującymi. Uwierzytelnienie za pomocą danych autoryzujących polega na podaniu kilku indywidualnych informacji. Są to: identyfikator podatkowy płatnika, pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania dokumentu. Podaje się przychód z zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 lub rocznego obliczenia podatku PIT-40, PIT-40A. Jeżeli żaden z tych dokumentów nie był składany za wymagany rok podatkowy, należy wpisać 0 (zero). PIT-11 za 2015 r. przysłany przez internet w 2016 r. autoryzuje się kwotą przychodu z jednego, dowolnie wybranego, zeznania lub rocznego obliczenia podatku za 2014 r. (albo 0).
Płatnik będący osobą fizyczną może ustanowić pełnomocnika do podpisywania e-deklaracji, np. swojego pracownika. Pełnomocnik musi dysponować przypisanym sobie bezpiecznym e-podpisem i zostać zgłoszony na formularzu UPL-1. Druk ten, w okresie jego ważności, uprawnia zgłoszoną osobę do podpisywania w imieniu mocodawcy wszystkich e-dokumentów przesyłanych do dowolnego organu podatkowego. Upoważnienie może być udzielone na określony czas lub bezterminowo.
Sposoby przekazania PIT-11 przez internet
|
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|