Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (953) z dnia 20.06.2017
Czy wzrost zatrudnienia w 2017 r. ma wpływ na obowiązek przesyłania JPK_VAT?
Prowadzę biuro rachunkowe. Jeden z klientów prowadzi działalność gospodarczą od kilku lat i miał dotychczas status mikroprzedsiębiorcy. W maju 2017 r. jego zatrudnienie przekroczyło jednak 10 osób. Czy status przedsiębiorcy należało ustalić na początku 2017 r. (na podstawie danych z 2016 i 2015 roku) i zatrudnienie w maju 2017 r. jest bez znaczenia? Od kiedy powinnam przesyłać JPK_VAT?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu biuro rachunkowe będzie miało obowiązek przesyłania JPK_VAT klienta od 1 stycznia 2018 r. |
Od ustalenia statusu przedsiębiorcy zależy termin objęcia danego podmiotu obowiązkami w zakresie JPK (w tym JPK_VAT). Mali i średni przedsiębiorcy mają bowiem obowiązek przesyłania JPK_VAT od 1 stycznia 2017 r., natomiast mikroprzedsiębiorcy - dopiero od 1 stycznia 2018 r. Definicje mikro-, małego i średniego przedsiębiorcy zawiera ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.).
Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Natomiast za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Na temat tego, czy status przedsiębiorcy na potrzeby JPK należy ustalać po zakończeniu każdego roku, pisaliśmy m.in. w BI nr 28 z 1 października 2016 r. Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów uznało, że status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy (a w związku z tym obowiązek w zakresie JPK) powinien być określany po zakończeniu każdego roku obrotowego.
Na temat ustalania statusu przedsiębiorcy na potrzeby JPK pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 28 z 1.10.2016 r. na str. 4-5 oraz 50-52 |
Skoro klient biura rachunkowego miał na początku 2017 r. status mikroprzedsiębiorcy (ustalony na podstawie danych za 2016 i 2015 rok), to biuro rachunkowe będzie miało obowiązek przekazywania jego JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r. Wzrost zatrudnienia w trakcie 2017 r. nie ma tu znaczenia, gdyż status przedsiębiorcy należy ustalać po zakończeniu każdego roku obrotowego na podstawie m.in. średniorocznego zatrudnienia.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|