Gazeta Podatkowa nr 59 (996) z dnia 25.07.2013
Zwiększenie zakresu żądanych informacji przez organy podatkowe
W projekcie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw przewiduje się rozszerzenie zakresu informacji, których organy podatkowe mogą żądać od banków i innych instytucji finansowych. Tak wynika z odpowiedzi przedstawiciela Ministra Finansów na interpelację poselską nr 17286/2013.
Resort w swoim piśmie podkreślił, że zakres informacji, jakie mogą być udostępniane organom podatkowym w trybie art. 182-186 Ordynacji podatkowej, jest bardzo ograniczony. Działające w Polsce banki i inne instytucje finansowe mają obecnie szerszy obowiązek informacyjny wobec obcych władz podatkowych niż wobec polskich organów podatkowych. Polska administracja podatkowa może uzyskać szersze dane z zagranicznych banków niż z polskich banków i instytucji finansowych. Stąd propozycje zmian w tym zakresie.
Według Ministerstwa Finansów rozszerzenie zakresu informacji żądanych od banków i innych instytucji finansowych przyczyni się do podniesienia skuteczności prowadzonych postępowań podatkowych. Dostęp do wcześniej wymienionych informacji ma szczególne znaczenie dla skuteczności zwalczania naruszeń prawa w zakresie zaniżania podstaw opodatkowania oraz nieujawniania źródeł pochodzenia przychodów i majątku.
W swoim piśmie resort zwrócił uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Mianowicie uruchomienie procedury przekazania przez bank lub inną instytucję finansową informacji, o których mowa w art. 182 § 1 Ordynacji podatkowej, może nastąpić wyłącznie w ramach postępowania podatkowego. Naczelnik urzędu skarbowego może wystąpić do banku z żądaniem sporządzenia i przekazania potrzebnych informacji o podatniku, jeżeli dowody zgromadzone w toku postępowania podatkowego wymagają uzupełnienia lub porównania z takimi danymi. Zanim jednak to zrobi, musi wezwać podatnika do udzielenia informacji albo do upoważnienia go do wystąpienia do banku o ich przekazanie. Naczelnik urzędu skarbowego może zwrócić się do banku dopiero wtedy, gdy podatnik w wyznaczonym terminie nie udzieli informacji, nie upoważni go do wystąpienia do banku o ich przekazanie lub przekaże informacje, które wymagają uzupełnienia lub porównania z danymi pochodzącymi z banku.
Resort podkreślił, że procedura pozyskiwania informacji z banków oraz innych instytucji finansowych w toku postępowania podatkowego jest jawna dla strony postępowania i de facto to od aktywności strony w tym postępowaniu zależy, czy wystąpienie do banku będzie potrzebne. Uprawnienia organów podatkowych w tym zakresie nie mają jednak na celu inwigilowania podatników, ale nadzór nad wywiązywaniem się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|