Poradnik VAT nr 20 (356) z dnia 20.10.2013
Korekta informacji podsumowującej
W związku z błędnym ujęciem w formularzu VAT-UE danych na temat importu usług dokonanego przez naszą firmę, muszę sporządzić korektę informacji podsumowującej. Czy mam obowiązek dołączenia pisma wyjaśniającego do formularza VAT-UEK?
Jeżeli podatnik stwierdzi jakiekolwiek błędy w złożonej informacji podsumowującej, jest obowiązany sporządzić niezwłocznie korektę błędnej informacji. Przy czym należy pamiętać, iż korekty tej dokonuje się na specjalnie do tego przygotowanym formularzu VAT-UEK "Korekta informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach".
Korekta polega na wypełnieniu formularza VAT-UEK, w którym ujmuje się w pozycji "było" dane wykazane w złożonej wcześniej informacji podsumowującej oraz w pozycji "jest" prawidłowe dane zgodne ze stanem faktycznym.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), informacja podsumowująca jest uznawana za deklarację. Art. 81 § 2 Ordynacji stanowi natomiast, że skorygowanie deklaracji przez podatnika następuje poprzez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
W przypadku jednak informacji podsumowujących, przepisy regulujące korygowanie tych formularzy znajdują się w art. 101 ustawy o VAT. Dlatego też wydaje się, że w tej sytuacji należy kierować się regułami zawartymi w przepisach szczególnych ustawy o VAT, które nie przewidują konieczności składania wraz z formularzem VAT-UEK, pisma wyjaśniającego przyczyny złożenia korekty.
Podobnego zdania był również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 9 marca 2012 r., nr IPTPP2/443-775/11-4/KW, w której stwierdził:
"(…) przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, regulujące kwestię korygowania deklaracji, stanowią normy lex generali. Oznacza to, że jeżeli w przepisach prawa podatkowego przewidziane zostały inne, bardziej szczegółowe przepisy regulujące ww. kwestię (lex specialis), to tym samym mają one pierwszeństwo przed normami bardziej ogólnymi (w tym przypadku przed przepisami Ordynacji podatkowej), co wynika z zasady lex specialis derogat legi generali. (…)
(…) reguły dokonania korekty informacji podsumowującej wskazane zostały wprost w ustawie o podatku od towarów i usług. (…) Korektę informacji podsumowującej dokonuje się na specjalnie do tego przygotowanym formularzu VAT-UEK «Korekta informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach». (…)
(…) stwierdzić należy, iż jakkolwiek ustawa o podatku od towarów i usług reguluje kwestię sporządzania korekty informacji podsumowującej, to nie przewiduje składania do korygowanej informacji podsumowującej pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż brak jest podstaw do dołączania do korekty informacji podsumowującej pisemnych wyjaśnień przyczyn jej złożenia. (…)"
Za brakiem obowiązku składania pisma wyjaśniającego przyczyny złożenia korekty informacji podsumowującej przemawia również fakt, że składając elektroniczny formularz VAT-UEK za pośrednictwem strony http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje, system nie dołącza automatycznie formularza ORD-ZU (gotowy formularz wyjaśnień do korekty deklaracji), tak jak ma to miejsce w przypadku elektronicznej deklaracji VAT-7 po zaznaczeniu, że jest to korekta.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|