Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (873) z dnia 1.04.2015
Konsekwencje przekazania pracownikowi informacji PIT-11 bez podpisu płatnika
Informacje PIT-11 za 2014 r. wysłaliśmy do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Niestety, przez nieuwagę, na przekazanym pracownikowi egzemplarzu papierowym PIT-11 nie złożono podpisu płatnika. W poz. G wpisano tylko imię i nazwisko płatnika. Pracownik otrzymał PIT-11 w terminie, co potwierdził podpisem. Czy w takiej sytuacji możemy ponieść jakieś konsekwencje?
Tak. Podpis płatnika (osoby wyznaczonej przez płatnika do obliczenia i pobrania podatku lub pełnomocnika płatnika) na informacji PIT-11 stanowi element konieczny tej informacji. Przekazanie informacji PIT-11 bez tego podpisu jest uchybieniem obowiązkom płatnika, za co może on ponieść odpowiedzialność karną skarbową. W przedstawionej sytuacji, płatnik powinien zatem jak najszybciej przekazać pracownikowi prawidłowo podpisaną informację PIT-11 za 2014 r. |
Przepisy ustawy o PDOF zobowiązują pracodawcę (jako płatnika), aby dla pracowników, którym nie dokonał rocznego obliczenia podatku (PIT-40), sporządził - według wzoru ustalonego przez Ministra Finansów w drodze rozporządzenia - imienne informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w danym roku (PIT-11).
Informacje PIT-11 pracodawca, co do zasady, powinien przesłać w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, poszczególnym pracownikom oraz urzędom skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania tych osób. Informacje PIT-11 za 2014 r. należało zatem przekazać do 2 marca 2015 r. (28 luty 2015 r. wypadał bowiem w sobotę).
W przypadku pracowników, którzy nie są polskimi rezydentami podatkowymi - informację PIT-11 należy przekazać do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Trzeba przy tym zauważyć, że informacje PIT-11 (poczynając od PIT-11 za 2014 r.) zasadniczo należy składać urzędowi skarbowemu w formie elektronicznej. PIT-11 w tradycyjnej "papierowej" formie mogą przekazywać do urzędu skarbowego tylko te podmioty, które spełniają przesłanki określone w art. 45ba ust. 2 i 3 ustawy o PDOF (w takim jednak przypadku obowiązuje termin do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym).
Wzór informacji PIT-11 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatki dochodowe |
Wzór informacji PIT-11(21) za 2014 r. określił Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 17 listopada 2014 r. (Dz. U. poz. 1634).
I tak, zgodnie z ww. rozporządzeniem, w części G informacji PIT-11(21) za 2014 r.:
- w poz. 73 należy wpisać imię płatnika (lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku, ewentualnie pełnomocnika płatnika),
- w poz. 74 należy wpisać nazwisko płatnika (lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku, ewentualnie pełnomocnika płatnika),
- zaś w poz. 75 - płatnik (lub osoba wyznaczona do obliczenia i pobrania podatku, ewentualnie pełnomocnik płatnika) powinien złożyć swój podpis i pieczątkę.
Oznacza to, że podpis płatnika (osoby wyznaczonej przez płatnika do obliczenia i pobrania podatku lub pełnomocnika płatnika) na informacji PIT-11 stanowi element konieczny tej informacji.
Przy czym podpis płatnika, w zależności od formy przekazywania informacji PIT-11, może być tradycyjny lub elektroniczny.
Zgodnie z pouczeniem zamieszczonym na formularzu PIT-11(21) za 2014 r., za uchybienie obowiązkom płatnika grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym.
Przekazanie informacji PIT-11 bez podpisu złożonego przez płatnika (osoby wyznaczonej przez płatnika do obliczenia i pobrania podatku lub pełnomocnika płatnika) jest niezgodnie z obowiązującymi przepisami i nie wywołuje żadnych skutków prawnych. W istocie jest to taka sama sytuacja, jakby płatnik w ogóle nie przekazał takiej informacji.
Jeżeli zaś płatnik, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie złożył w terminie informacji PIT-11 podatnikowi lub właściwemu urzędowi skarbowemu, to grozi mu za to odpowiedzialność karna skarbowa.
Kary, jakie grożą za niezłożenie w terminie podatnikowi lub właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT-11, zostały określone w art. 79 § 2 oraz w art. 80 § 2 Kodeksu karnego skarbowego.
Zatem w przedstawionej sytuacji płatnik powinien jak najszybciej przekazać pracownikowi prawidłowo podpisaną informację PIT-11 za 2014 r.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|